Placki ziemniaczane to mój sposób na szybki obiad. Najwięcej czasu zajmuje mi tarcie ziemniaków, a reszta to już czysta formalność. Efekt jest zawsze znakomity. Najbardziej smakują mi z gęstym jogurtem. Inni wolą posypać je odrobiną soli. Każdy je jak lubi.
Składniki:
0,5 kg ziemniaków
cebula
jajko
łyżka bułki tartej
1-2 łyżki mąki ziemniaczanej
sól
pieprz
Wykonanie: 1. Ziemniaki ścieram na tarce o małych oczkach, a następnie dokładnie je odsączam. 2. Cebulę tnę na drobną kostkę (robię to w blenderze) i dodaję do ziemniaków wraz z jajkiem, mąką, bułką tartą, solą i pieprzem. Masę dokładnie mieszam. 3. Smażę na rozgrzanym oleju na złoty kolor.
Klasyczne muffiny ze sporą ilością prażonych jabłek z cynamonem zwieńczone porządną dawką chrupiącej kruszonki to moja dzisiejsza propozycja do popołudniowej kawki. Z podanego przepisu przygotujesz około 12 babeczek.
Składniki: Ciasto:
3 szklanki mąki pszennej
1 opakowanie budyniu waniliowego
1 cukier waniliowy
3/4 szklanki cukru
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
jajko
1 szklanka mleka
1/4 szklanki oleju
Kruszonka:
szklanka mąki pszennej
100 g zimnego masła
3/4 szklanki cukru
Dodatkowo:
prażone jabłka z cynamonem
Wykonanie: 1. Mąkę, budyń (proszek), cukier waniliowy, cukier i proszek do pieczenia wsypuję do miski i dokładnie ze sobą mieszam. Następnie wlewam mleko i wbijam jaką. Ciasto miksuję, a następnie nadal miksując wlewam olej (cienką strużką).
2. Kruszonka. Zimne masło tnę w paski i wrzucam do miski. Dodaję mąkę i cukier. Szybko zagniatam.
3. Na spód każdej foremki wykładam ciasto, następnie nakładam gotowy mus jabłkowy i przykrywam kolejną warstwą ciasta, niemalże po brzegi. Wierzch posypuję kruszonką. Piekę w 180 stopniach C przez około 20 minut.
Tym razem upiekłam chleb pszenno - żytni z dodatkiem nasion słonecznika i siemienia lnianego. Zamiast zakwasu użyłam drożdży w proszku.W efekcie powstał chlebek o chrupiącej skórce i miękkim wnętrzu.
Składniki:
2 szklanki mąki pszennej
0,5 szklanki mąki żytniej do wypieku chleba
1,5 łyżeczki soli
łyżeczka drożdży w proszku
szklanka ciepłej wody
2 łyżki oleju
2 łyżki nasion słonecznika
łyżka siemienia lnianego
Dodatkowo do wysmarowania blaszki:
masło
bułka tarta
Wykonanie: 1. Wszystkie sypkie składniki umieszczam w misce i mieszam je ze sobą. Następnie wlewam olej oraz wodę i wyrabiam ciasto (będzie trochę lepkie), które pozostawiam do wyrośnięcia na około 40-45 minut. 2. Wyrośnięte ciasto ponownie zagniatam i wkładam do wysmarowanej masłem i oprószonej bułką tartą keksówki. Pozostawiam do wyrośnięcia na około 30 minut. 3. Piekę 35 minut w 200 stopniach C.
Jeśli masz ochotę na soczystego kurczaka, to musisz koniecznie wypróbować ten przepis. Jest to typowe danie jednogarnkowe, choć w tym przypadku zamiast garnka posłużysz się naczyniem żaroodpornym. Główną zaletą, poza smakiem, jest to, że przygotowując to danie nie musisz stać nad garami. Wszystko pakujesz do naczynia, a następnie do piekarnika i piecze się już samo.
Składniki:
piersi lub udka z kurczaka
olej np. rzepakowy
mielona kurkuma
mielona czerwona papryka słodka
sól
pieprz
kilka małych ziemniaków
kilka marchewek
korzeń pietruszki
cebula
zioła prowansalskie
świeży rozmaryn
Wykonanie: 1.Do miski wlewam olej, a następnie dodaję łyżkę mielonej czerwonej słodkiej papryki, łyżeczkę kurkumy i odrobinę pieprzu. W kurczaka wcieram sól, a następnie umieszczam go w misce z olejem i przyprawami. Olej z przyprawami również wcieram w kurczaka. Miseczkę przykrywam talerzykiem i wkładam do lodówki na minimum godzinę.
2. Warzywa myję i obieram. Ziemniaki tnę na pół, a jeśli są większe to na cztery części. Marchewki i pietruszkę przecinam wzdłuż. Cebulę tnę w ćwiartki.
3. Na dno naczynia żaroodpornego wlewam olej, tak żeby pokrył całe dno. Następnie układam warstwę ziemniaków i posypuję je ziołami prowansalskimi. Na ziemniakach układam kurczaka i obsypuję go pozostałymi warzywami. Polewam wszystko olejem, solę i wkładam kilka gałązek świeżego rozmarynu. Naczynie zamykam i wkładam do piekarnika nagrzanego do 180 ºC. Piekę około 90 minut. 15 minut przed wyjęciem kurczaka z piekarnika, ściągam pokrywkę.
Każdy z Was ma czasem ochotę na "fastfooda", czyż nie? Jednak najlepsze są te, które samodzielnie przygotujemy w domu. Jak sama nazwa wskazuje są szybkie w wykonaniu. Ponieważ na dziś robimy sobie wieczór filmowy, nie mogło zabraknąć smacznej przekąski. Zdecydowałam się na zapiekanki z ulubionymi składnikami. Zniknęły z talerza w trybie ekspresowym.
Składniki:
bułki
keczup
pieczarki
sól
pieprz
olej
mała cebula
ser
szynka
Wykonanie: 1. Ser ścieram na tarce o średnich oczkach. Szynkę tnę w paski.
2. Pieczarki myję, obieram i szatkuję. Do rondla wlewam trochę oleju. Na
rozgrzanym oleju podsmażam pieczarki, aż wyparuje z nich nadmiar wody.
Pod koniec smażenia dodaję odrobinę soli i pieprzu.
3. Cebulę obieram i szatkuję, a następnie lekko podsmażam na patelni z
odrobiną oleju. Zeszkloną cebulę dodaję do pieczarek i dokładnie wszystko ze sobą łączę.
4. Bułki przecinam na pół, smaruję keczupem, a następnie nakładam pieczarki, starty ser i szynkę.
5. Wkładam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C, piekę około 5 minut.
Chleb kukurydziany to pieczywo o dość specyficznym smaku. Z pewnością zadowoli miłośników płatków kukurydzianych. Jest odpowiedni dla osób, które nie mogą lub nie chcą spożywać glutenu. Ma piękny żółty kolor, choć niektórzy twierdzą, że wygląda jak gąbka :)
Składniki:
300 g mąki kukurydzianej
14 g suchych drożdży (2 opakowania)
łyżeczka soli
łyżeczka cukru
1,5 szklanki mleka (lub wody)
jajko
Wykonanie: 1. Mleko podgrzewam. Sypkie składniki umieszczam w misce i dokładnie je ze sobą mieszam, a następnie dodaję do nich ciepłe mleko i jajo. Wszystkie składniki łączę ze sobą. Ciast będzie stosunkowo rozwodnione i mało zwarte. 2. Keksówkę smaruję masłem i obsypuję bułką tartą. Ciasto wlewam do formy, przykrywam ściereczką i pozostawiam w ciepłym miejscu na około 40-45 minut. 3. Chleb piekę w 200 st. C przez około 35 minut. Chlebek wyciągam z blaszki dopiero po ostygnięciu, gorący jest łamliwy.
Najszybszy, najłatwiejszy chleb z kilku składników. Zagnieciesz go w 10 minut, reszta to czas wyrastania ciasta, ale to już żadna robota. Jest to mój ulubiony przepis. Piekę go niemalże codziennie. Przepis znalazłam na blogu aniagotuje.pl
Składniki:
2,5 szklanki mąki pszennej
łyżeczka cukru
1,5 łyżeczki soli
łyżeczka drożdży w proszku
2 łyżki oleju rzepakowego
szklanka ciepłej wody
Wykonanie: 1. Sypkie składniki wrzucam do miski. Zalewam wodą, dodaję olej. Ciasto dokładnie wyrabiam, a następnie przykrywam bawełnianą ściereczką i pozostawiam na około godzinę w ciepłym miejscu. 2. Gdy ciasto wyrośnie, ponownie je zagniatam i formuje bochenek chleba. Jeśli chcesz możesz po prostu wsadzić je do wysmarowanej masłem i oprószonej bułką tarta keksówki. Tak przygotowane ciasto pozostawiam na kolejne 30 minut. W tym czasie włączam piekarnik, żeby nagrzał się do temperatury 200 st. C. Chleb piekę około 30 - 35 minut. Jeśli masz ochotę na chleb z makiem, posmaruj wierzch ciasta rozbełtanym jajkiem, a następnie oprósz makiem. Nie dość, że ziarna będą się dobrze trzymały skórki, to dodatkowo chleb zyska piękny złocisty kolor.