Smaczna zupa dla miłośników pieczarek. Jest to również idealna w sezonie grzybowym, dla tych którzy nie mają możliwości zebrać grzybów w lesie. Robi się ją szybko, jeśli wcześniej przygotujesz bulion. Ja skorzystałam z domowego bulionu, który przygotowałam kilka dni wcześniej, a następnie zamroziłam na takie właśnie okazje.
Wykonanie:1. Pieczarki myję, obieram i tnę w cienkie plasterki. Cebulę obieram i szatkuję. 2. Na patelnię wlewam olej i podsmażam cebulę, a gdy się zeszkli, dodaję pieczarki i smażę całość jeszcze przez kilkanaście minut. W tym czasie podgrzewam bulion. 3. Ziemniaki i marchewkę obieram. Ziemniaki tnę w kostkę, a marchew w plastry. 4. Do gotującego się bulionu dodaję marchew, ziemniaki i pieczarki z cebulą. Gotuję około 25 minut. 5. Garnek ściągam z palnika. Nieco zupy wlewam do małego rondelka, dodaję do niej 4 łyżki śmietany i dokładnie mieszam. Dopiero tak przygotowaną śmietanę dodaję do zupy, dzięki temu się nie zważy. Zupę dokładnie mieszam. Do każdej miseczki z zupą wrzucam jeszcze odrobinę poszatkowanej natki pietruszki.
Domowy bulion z warzyw to baza do większości przygotowywanych przeze mnie zup. Zazwyczaj przygotowuję go w większej ilości, część zużywam od razu, a część wlewam do woreczków, dokładnie zawiązuję i zamrażam. Pozwala mi to później w stosunkowo szybkim czasie przygotować aromatyczne zupy z najróżniejszymi dodatkami.
Składniki:
3 litry wody
5 marchewek
1/4 korzenia selera
korzeń pietruszki
niewielki por
cebula
niewielki kawałek białej kapusty
pęczek pietruszki
kilka łodyżek selera z liśćmi
3 liście laurowe
2-3 ząbki czosnku
3 ziarnka ziela angielskiego
5-6 ziarenek pieprzu czarnego
1,5 łyżeczki soli
1,5 łyżeczki cukru
Wykonanie: 1. Marchewki, korzeń selera i korzeń pietruszki obieram ze skórki. Z pora i kapusty pozbywam się zewnętrznych liści. Wszystkie warzywa dokładnie myję i umieszczam w dużym garnku. 2.Cebulę obieram i opalam. Jeśli nie masz palnika lub kuchenki gazowej, możesz zrobić to na patelni. W tym celu przetnij cebulę na pół i połóż oba kawałki płaską powierzchnią na rozgrzanej, suchej patelni. Smaż, aż się porządnie przypali. 3. Natkę pietruszki i liście selera dokładnie myję. 4. Cebulę, natkę pietruszki, łodyżki selera, liście laurowe, nieobrane ząbki czosnku, ziele angielskie i czarny pieprz wkładam do garnka z wcześniej umieszczonymi tam warzywami. Całość zalewam 3 litrami wody, wsypuję sól oraz cukier i gotuję na małym ogniu przez 2-3 godziny. 5. Z bulionu wyciągam warzywa (które wykorzystuję do przygotowania zup lub sałatek) i gotowe.
Spaghetti bolognese to jeden z najpopularniejszych sosów do makaronów. Jest to z pewnością pomysł na szybki i pożywny obiad. Zrobisz go z zaledwie kilku składników. Ja do mojego spaghetti wykorzystałam moje domowe pomidory na zimę. Z podanego przepisu zrobisz naprawdę dużo sosu, wiec jeśli nie masz dużej rodziny i nie chcesz jeść spaghetti przez kolejne trzy dni, zrób go z proporcjonalnie mniejszych ilości podanych składników.
przyprawy: pieprz cytrynowy, suszona bazylia, suszone pomidory z czosnkiem i bazylią, czerwona papryka słodka, sól
Dodatkowo:
makaron spaghetti
Wykonanie: 1. Na gorącą patelnię wlewam olej. Cebulę obieram i szatkuję, a następnie wrzucam na rozgrzany olej. Lekko podsmażam. 2. Do podsmażonej cebuli dodaję mięso mielone. Smażę kilka minut, cały czas mieszając, żeby mięso się nie pozlepiało. Następnie dodaję pomidory i lekko je rozgniatam. Całość dokładnie ze sobą łączę. Następnie duszę pod przykryciem około 20 minut. Na koniec całość doprawiam według uznania. 3. W czasie, gdy mięso dusi się w pomidorowym sosie, zabieram się za gotowanie makaronu spaghetti według przepisu podanego na opakowaniu.
Płatki owsiane to z pewnością bogate źródło błonnika. Wspaniale wpływają na pracę naszych jelit. Tym, którym znudziła się typowa owsianka proponuję dzisiaj smaczne ciasteczka owsiane z dodatkiem mlecznej czekolady. Są smaczne, chrupiące i zmieszczą się do każdej śniadaniówki.
Wykonanie: 1. Masło ucieram z cukrem na puszystą masę. Dodaję jajka oraz szczyptę soli i dalej ubijam. Dodaję mąkę i proszek do pieczenia i wyrabiam jednolite ciasto. 2. 0,5 szklanki płatków owsianych rozdrabniam w blenderze i dodaję do ciasta. Mieszam za pomocą łyżki. Następnie dodaję 1,5 szklanki całych płatków owsianych i ponownie mieszam ciasto łyżką. 3. Czekoladę tnę w drobną kostkę i dodaję do ciasta razem z łyżeczką miody. Ciasto dokładnie mieszam. 4. Piekarnik nagrzewam do 180 stopni C. Na blaszce wyłożonej papierem wykładam układam ciastka uformowane za pomocą łyżki. Każde ciastko spłaszczam ręką. Piekę około 10 minut.
Jeśli szukasz przepisu na smaczną, łatwą i tanią przekąskę, to frytki belgijskie będą najlepszym wyborem. Ponadto możesz zrobić je w domu bez użycia frytownicy. Frytki są chrupiące na zewnątrz, a zarazem miękkie i delikatne w środku. Kupując ziemniaki, zwróć uwagę na ich typ, najlepiej zaopatrzyć się w kartofle typu BC lub C, czyli te o większej zawartości skrobi. Poza tym, wybierz duże bulwy o podłużnym kształcie. Pozwoli to na przygotowanie długich i odpowiednio grubych frytek.
Składniki:
0,5 kg mączystych ziemniaków (typ BC, C)
litr rafinowanego oleju rzepakowego
szczypta soli
Wykonanie: 1. Ziemniaki obieram myję i wkładam do garna z zimną wodą. Dzięki takiemu zabiegowi nie zsinieją. 2. Obrane ziemniaki tnę w podłużne paski o szerokości około 1 cm. 3. W garnku rozgrzewam olej. Następnie partiami wkładam pocięte ziemniaki. Frytki smażę około 8 minut i wyciągam je na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem. Tak smażę kolejne partie ziemniaków. Gdy z frytek odsączy się nadmiar oleju, wyciągam papierowy ręcznik i pozostawiam je na talerzu na około 30 minut. Pamiętaj, żeby na ten czas zdjąć garnek z olejem z palnika. 4. Gdy frytki ostygną, ponownie rozgrzewam olej. Każdą partię frytek smażę około 2 minut. Odsączam z nadmiaru oleju i solę. Ilość soli zależy od Waszych upodobań.
Wspaniały, orzeźwiający torcik, który umili Ci każde popołudnie. Składa się z kilku warstw, puszystego, intensywnie czekoladowego biszkoptu, delikatnej śmietankowo-galaretkowej pianki i bananów zatopionych w galaretce. Całość wspaniale się komponuje, zarówno pod względem smaku jak i wyglądu. Przepis na biszkopt znalazłam na stronie domowetorty.com, troszkę go jednak zmodyfikowałam.
Składniki: Biszkopt:
6 jaj
3/4 szklanki mąki pszennej
6 łyżek kakao
3/4 szklanki cukru
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
Śmietanowa pianka:
duży kubek śmietany 30% do ubijania
2 galaretki
0,5 litra wody
Dodatkowo:
banan
szklanka mocnej herbaty
0,5 litra wody
galaretka
Wykonanie: 1. W rondlu gotuję 0,5 litra wody i rozpuszczam w niej 2 galaretki. Studzę i odstawiam w chłodnym miejscu. Zabieram się za biszkopt. 2. Biszkopt. Żółtka oddzielam od białek. Białka ubijam z solą na sztywną pianę. Żółtka ucieram z cukrem na jednolitą masę. Do masy z żółtek dodaję porcjami w trakcie miksowania: przesianą mąkę, proszek do pieczenia, kakao, ekstrakt z wanilii i pianę z białek. Miksuję do powstania jednolitego ciasta. Piekę na blaszce wyłożonej papierem w 180 stopniach przez około 40 minut. 3. Śmietanowa pianka. Gdy galaretka zrobi się półpłynna, zabieram się do ubijania śmietany. Do ubitej śmietany dodaję galaretkę i całość dokładnie miksuję. 4. Wystudzony biszkopt przecinam na dwa blaty. Każdy z nich nasączam wystudzoną herbatą. Na pierwszym blacie układam 2/3 całej masy śmietanowej i przykrywam drugim blatem. Na wierzchu drugiego blatu wykładam pozostałą masę śmietanową. 5. Banana myję, obieram ze skóry i tnę w cienkie plastry. Plasterki bananów układam na powierzchni ciasta. 6. Galaretkę przygotowuję według opisu na opakowaniu i pozostawiam do wystudzenia. Gdy zacznie gęstnieć, wykładam ją na powierzchni ciasta. 7. Ciasto wkładam do lodówki na około 30- 40 minut.
Jest to jeden z moich ulubionych chlebów. Ciasta nie trzeba długo wyrabiać, a do tego pięknie wyrasta. Najważniejsze jest jednak to, że świetnie smakuje.
Wykonanie:
500 g mąki orkiszowej do wypieku chleba
400 ml ciepłej wody + 3 łyżki
7 g drożdży instant
2 łyżeczki soli
łyżeczka miodu
Dodatkowo:
olej do wysmarowania formy
Wykonanie: 1. W kubku łączę ze sobą 3 łyki ciepłej wody, miód i drożdże instant. Pozostawiam w ciepłym miejscu. 2. W misce mieszam mąkę i sól. Dodaję zaczyn i wodę. Całość dokładnie mieszam. Powstanie dość rzadkie ciasto. Miskę przykrywam bawełnianą ściereczką i pozostawiam w ciepłym miejscu na około 30 minut. 3. Wyrośnięte ciasto przelewam do wysmarowanej olejem formy. Pozostawiam do wyrośnięcia na kolejne 30 minut. Gdy ciasto wyrośnie, piekę około 40 minut w 180 stopniach C. Gorący chleb wyciągam z formy, studzę na kratce lub desce.